Daniel Ryciak
26.04.2024, 19:00

Piotr Schmidt International Sextet ft. Krzysztof Herdzin & Marek Napiórkowski

Piotr Schmidt International Sextet ft. Krzysztof Herdzin i Marek Napiórkowski  - Urodziny Krzysztofa Komedy

Piotr Schmidt International Sextet ft. Krzysztof Herdzin & Marek Napiórkowski

miejsce:
Studio Koncertowe PR im.Witolda Lutosławskieg
Zygmunta Modzelewskiego 59, 00-977 Warszawa
prowadź do celu kup bilet

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie


Piotr Schmidt - trąbka
Kęstutis Vaiginis (LT) - saksofony 
Marek Napiórkowski - gitara
Krzysztof Herdzin - fortepian 
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Sebastian Kuchczyński - perkusja


Komeda znany i nieznany a także wybrane utwory z wyjątkowo nagradzanej płyty Hearsay Piotra Schmidta zabrzmią 26 kwietnia w kultowym Studio Koncertowym PR im. W Lutosławskiego w Warszawie! 


Ten niezwykły koncert pełny gwiazd nie tylko polskiego jazzu prezentujący ostatnie mistrzowskie dokonania topowego trębacza ostatnich lat to wyjątkowe wydarzenie na którym nie tylko warto, ale także trzeba być. 


Jazz Top (Jazz Forum) 2023: 
Trębacz Roku: 
1 miejsce - Piotr Schmidt


Muzyk Roku: 
4 miejsce - Piotr Schmidt


Płyta "Hearsay" została uznana przez 4 niezależne plebiscyty 2023 roku za najlepszą płytę jazzową roku!! w Jazz Forum na miejscu trzecim!


Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie. Przez 10 lat wykładał na wydziale Jazzu AM w Katowicach.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt to topowy trębacz polskiego jazzu. Jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 - 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród i Grand Prix.
Posiada na swoim koncie 16 wydanych, autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum uzyskując 1 miejsce w ankiecie za 2023 rok! 

Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Leszek Możdżer, Mino Cinelu, Mietek Szcześniak, Kuba Badach, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Miuosh, Walter Smith III, Matthew Stevens, Alex Hutchings, Harish Raghavan, Ernesto Simpson, Jonathan Barber, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Mariusz Bogdanowicz, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Niedziela, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk czy Paweł Tomaszewski. 


(...) Młody artysta porwał publiczność, a brzmienie jego trąbki okazało się absolutnie niepowtarzalne. (...) Piotr Schmidt jest artystą niezwykłym i najciekawszym trębaczem młodego pokolenia. Jego flagowy album „Tribute to Tomasz Stańko” lokuje go w gronie najważniejszych pretendentów spuścizny legendarnego trębacza. Ale także otworzył drogę do „złotej kolekcji” polskiego jazzu i prestiżowych estrad.
Dionizy Piątkowski, Era Jazzu


Piotr Schmidt to trębacz jazzowy, a zarazem kompozytor, aranżer o wyjątkowej smykałce do reinterpretowania, muzyk z bardzo otwartą głową pełną niezwykłych pomysłów, dźwiękowy erudyta a zarazem bardzo pokornie odnoszący się do muzycznej tradycji polskiej i światowej muzyki jazzowej.
Adam Dobrzyński, dziennikarz radiowy, adamdobrzynski. blogspot.com


Wydane w minionych latach płyty kwartetu Piotra Schmidta usytuowały tego świetnego trębacza – i szalenie ciekawego kompozytora – w kręgu najoryginalniejszych twórców na polskiej scenie jazzowej.
Tomasz Janas IKS / Poznań


(...)Piotr Schmidt jest obecnie jednym z najbardziej twórczych polskich muzyków. W czerwcu 2024 kończy 39 lat, a najnowszy album jest już szesnastym w jego artystycznym dorobku. I - podobnie jak poprzednie - znakomitym! O uznaniu tego albumu świadczą świetne recenzje, ale też zwycięstwo w wielu ankietach na najlepszą płytę jazzową minionego roku w Polsce. (...) W moim przekonaniu niewiele jest w polskim jazzie płyt, na których zespół brzmi w sposób aż tak jednolity, spójny jak na "Hearsay". Piotr Schmidt Music osiągnął w tym prawdziwe mistrzostwo. (...)
Mirek Dziewa, audycja "Bliżej Jazzu" (Radio Nadzieja).  


Komeda Unknown 1967
Kiedy świat myślał, że z twórczością Komedy zrobiono już wszystko, niespodziewanie, pod wrażeniem płyty „Tribute to Tomasz Stańko” (SJRecords, 2018), do Piotra Schmidta zwrócił się Krzysztof Balkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy, który przekazał mu sześć odnalezionych w archiwum i nieopublikowanych dotąd kompozycji tuza Polish Jazzu. Te utwory miały mieć swoje miejsce na płycie „Moja słodka europejska ojczyzna”, jednak finalnie się na niej nie ukazały i przepadły… Do momentu, kiedy na warsztat wziął je właśnie Piotr Schmidt. Trębacz owe znaleziska zaaranżował i wydał w 2022 roku na albumie „Komeda Unknown 1967”. Jak przekonuje sam Balkiewicz: „Piotr Schmidt wraz z przyjaciółmi oddał hołd Krzysztofowi Komedzie w 90. rocznicę jego śmierci w sposób absolutnie genialny. Wydaje się, że nasza europejska ojczyzna czekała na tę muzykę…”.
Więcej o płycie „Komeda Unknown 1967”: 
https://sjrecords.eu/pl/produkt/piotr-schmidt-international-sextet-komeda-unknown-1967


Hearsay
Album zrodził się w tym samym czasie co ‘Nieznany Komeda’. A przynajmniej materiał na tę płytę został zarejestrowany podczas tej samej sesji nagraniowej. Pokazuje ona jednak nowy kierunek w twórczości Piotra Schmidta, który objawia się pewnym eklektyzmem dwóch muzycznych światów, w których trębacz uczestniczył do tej pory równolegle. Tytułowa ‘pogłoska’ ujawnia jednak słuchaczowi właściwy sens tej muzyki. Na nowy album Schmidta składają się opowieści, które krążą wokół artystów, ich życia i dokonań, ale nie tylko. „Hearsay” odnosi się do zasłyszanych informacji bez potwierdzenia, które często prowadzą do nieporozumień i zafałszowanego postrzegania rzeczywistości. Ta muzyka staje się dla Piotra przestrzenią do starcia się z tymi pogłoskami za pośrednictwem jego muzyki, by finalnie spróbować dostrzec nagą prawdę, wolną od subiektywizmu. Z jakimi ‘hearsays’ zmierzą się Piotr Schmidt International Sextet i goście podczas koncertu w NOSPR-rze?
Więcej o płycie „Hearsay”: 
https://sjrecords.eu/pl/produkt/piotr-schmidt-international-sextet-hearsay

Więcej o artyście: https://www. schmidtjazz.com/ 
Więcej o wydawnictwie SJRecords: https://sjrecords. eu/


Organizatorem Koncertu jest Agencja koncertowa.eu oraz Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij